Reklama

styloveM

 

Reklama

meble

 

Osób na stronie

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.

Data i imieniny

Dzisiaj jest: 2 Marzec 2024    |    Imieniny obchodzą: Halszka, Helena, Radosław

Kurzelów w obiektywie

Dzieje kurzelowskiej szkoły

Dzieje kurzelowskiej szkoły sięgają odległej przeszłości. Sobór Lateraneński IVz 1215 r. zobowiązywał duchowieństwo diecezjalne do zakładania szkół przy parafiach. To szkolnictwo parafialne dawało uczniom elementarną wiedzę. Nauka trwała tylko w miesiącach zimowych, a uczniów, tylko chłopców było niewielu. Po poświęceniu nowego kościoła kolegiackiego w Kurzelowie, jego fundator arcybiskup Jarosław Skotnicki 24 października 1369r. miejscową szkołę parafialną przekształcił w szkołę kolegiacką.
    Największy rozkwit kurzelowskiej szkoły kolegiackiej przypada na XVI i XVII wiek. Łączy się to z dobrym stanem materialnym i intelektualnym członków kapituły, która sprawuje nadzór nad szkołą. Poziom nauczania jest wysoki, bo absolwenci szkoły są przyjmowani bez egzaminów na Akademię Krakowską i to bez względu na pochodzenie społeczne. Z tego okresu czasu czterej Kurzelowianie, po ukończeniu tutejszej szkoły i po studiach na uczelniach krajowych i zagranicznych, piastowali urząd rektora Uniwersytetu Krakowskiego. Są to: Jan Muszyński, Stanisław Jakobczyk, Piotr Herko i Jan Brożek. Ten ostatni jest patronem ówczesnej szkoły.Do XIX wieku szkolnictwo w Kurzelowie było pod opieką proboszcza. Upadek gospodarczy spowodował ,że coraz mniej dzieci chodziło do szkoły. Ożywienie w szkolnictwie spowodowała dopiero rewolucja 1905 r. W Polsce niepodległej z dużym wysiłkiem społeczeństwa została wybudowana w 1937 roku szkoła podstawowa (obecnie budynek przedszkola).

szkola

 Po II wojnie światowej następuje szybki wzrost liczby dzieci co spowodowało, że trzeba było wynajmować sale lekcyjne. Budynek szkolny nie mógł sprostać współczesnym wymaganiom i podjęto starania o budowę nowego budynku szkoły. 15 października 1989 roku oddano do użytku obecny budynek szkoły. Od 1999 mieści się tam także gimnazjum. Obie te placówki wraz z filiami (kl. I – III z oddziałami przedszkolnymi) w Silpi i Motycznie od 2003 roku tworzyły Zespół Placówek Oświatowych. Do jego  budowy przyczyniło się społeczeństwo Kurzelowa, które dobrowolnie opodatkowało się, a także brało udział w pracach fizycznych przy budowie oraz usilne starania ówczesnej dyrektor szkoły Marianny Mysior przy doskonałej współpracy z komitetem budowy. Nowy budynek szkolny, poświęcono 15 października 1989 roku, podczas mszy celebrowanej przed szkołą w 620 rocznicę erekcji szkoły kolegiackiej w Kurzelowie.

  Od 31.08.2008r w skład    ZPO w Kurzelowie wchodzi Szkoła Podstawowa im. Jana Brożka, Publiczne Gimnazjum oraz filia w Silpi.
    Obecnie w budynku mieści się Zespół Placówek Oświatowych w składzie: Gimnazjum Publiczne i Szkoła Podstawowa im Jana Brożka. 

szkoła

 

Kontakt

Email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 kurzelow.pl

social