Osób na stronie

Odwiedza nas 32 gości oraz 0 użytkowników.

Data i imieniny

Dzisiaj jest: 26 Kwiecień 2019    |    Imieniny obchodzą: Maria, Marcelina, Marzena

Kurzelów w obiektywie

Spotkanie DKK w Filii Biblioteki Publicznej w Kurzelowie

dkk052017

31 maja 2017r. odbyło się kolejne spotkanie DKK. Omawianymi książkami były „Ofiara” J. Carol oraz  „Dobra siostra” D. Campbell. Na spotkanie przybyły 4 panie.

Ofiara to powieść inspirowana autentycznym przypadkiem Tawany Brawley, czarnoskórej nastolatki z Nowego Jorku, która zyskała rozgłos pod koniec lat 80, twierdząc, że została zgwałcona.

Pisarka znakomicie pokazała dwie strony konfliktu. Z jednej – Afroamerykanów żyjących w najbiedniejszych dzielnicach, gdzie króluje przemoc. Nikt nie stawia tam na edukację, wykształcenie, ale na przeżycie. To grupa wyjątkowo pokrzywdzona, którą bardzo łatwo zmanipulować i pokazać, jak skorzystać na byciu ofiarą. Z drugiej autorka świetnie sportretowała białą policję i ich stosunek do mniejszości rasowych – znakomita historia latynoskiej funkcjonariuszki.  Książka skupia się na osobie czternastoletniej Sybilli Frye. Dziewczyna padła ofiarą brutalnej napaści, ale ani ona ani jej matka nie chce nagłaśniać tej sprawy. Kiedy jednak ofiara wyjawia, że jednym z napastników był biały policjant, wszystko staje w ogniu.

Jest to powieść niezwykle prowokująca. Pisarka zmusza nas do refleksji o granice manipulacji w imię dobra. Nie opowiada się jednoznacznie po stronie pokrzywdzonych – stara się pokazać, co doprowadza do kłamstwa. Oddaje głos każdej ze stron – narracja samej pokrzywdzonej i jej matki oraz policjantów czy pastora i adwokata. Pozwala to w mistrzowski sposób opisać obraz władzy i poddaństwa, winy i niewinności, prawdy i fałszu.

Oates pokazała co w ludziach najgorsze- zawiść, uprzedzenie, żądzę niszczenia drugiej osoby, niezależnie od jej winy. Książkę polecamy osobom, którzy nie boją się tego tematu i nie będą reagować zbyt emocjonalnie.

Drusilla Campbell odważyła się poruszyć w książce „Dobra siostra”  bardzo ważne dwa tematy. Pierwszym jest kwestia depresji poporodowej, o której co prawda coraz więcej się mówi, ale tak naprawdę jest to wciąż dla wielu z nas temat nieznany i nieco wstydliwy. Drugi  temat zaś dotyczy stosunków rodzinnych. Bardzo dużo mówi się o odpowiedzialności rodzicielskiej, a co z tą braterską czy siostrzaną? Czy przekroczenie linii wyznaczającej pełnoletność jest jednocześnie wyzbyciem się obowiązków względem, równie dorosłej już rodziny?

Dobra siostra to powieść trudna. Nie brakuje w niej cierpienia, rozczarowań i problemów. Nie sposób się od niej oderwać. Napisana jest ładnym językiem, nie jest ani długa, ani za bardzo skomplikowana. To historia, która mogła wydarzyć się w wielu domach, dlatego jest tak wstrząsająca.

Książka nam się podobała. Autorka genialnie pokazała specyfikę choroby psychicznej i współuzależnienia. Historia daje do myślenia, jednocześnie przeraża swoim realizmem.

 

Kontakt

Email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 kurzelow.pl

social