Reklama

styloveM

 

Reklama

meble

 

Osób na stronie

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

Data i imieniny

Dzisiaj jest: 20 Marzec 2023    |    Imieniny obchodzą: Aleksandra, Klaudia, Anatol

Kurzelów w obiektywie

Zaproszenie na Walne Zebranie Członków OSP Kurzelów

zaproszenie1.jpg

zaproszenie2.jpg

zaproszenie3

Oznaczenie insygnium OJCZYZNA SWEMU OBROŃCY mogiły Jana Dymka

Oddział IPN we Wrocławiu informuje, że w  80 rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych - 2- września 2022 roku o godzinie 12 na Cmentarzu Osobowickim, odbedzie sie uroczyste oznaczenie insygnium OJCZYZNA SWEMU OBROŃCY mogiły kurzelowity Jana Dymka - sierżanta Narodowych Sił Zbrojnych.

Więcej o zasłużonym kurzelowicie można przeczytać tutaj

 

dymek6.jpg

 

dymek7.jpg

Jan "Tyniecki" Dymek - żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ

jandymek W książce " Pilskie Dni żołnierzy Wyklętych" pan Rafał Sierchuła z poznańskiego IPN wspomina o Janie Dymku-pochodzącym z Kurzelowa żołnierzu Brygady Świętokrzyskiej NSZ- dzisiejszym Żołnierzu Wyklętym.

 

Czytaj więcej: Jan "Tyniecki" Dymek - żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ

Spotkanie autorskie z Joanną Jax

jax

Śmierć Stefana Strychalskiego - kurzelowskiego partyzanta

W wieku 98 lat – 16 listopada 2020 roku –zmarł, pochodzący z Kurzelowa Stefan Strychalski. Urodził się 17 sierpnia 1922 roku w Kurzelowie.

 

   strychalski2

 Po ukończeniu szkoły podstawowej został wysłany przez rodziców do Częstochowy, na praktykę w warsztacie ślusarsko – mechanicznym, którą przerwał wybuch wojny. Jako 19-latek został skierowany, przez niemiecką komisję kwalifikacyjną, do służby budowlanej w Kielcach. Później pracował w fabryce zbrojeniowej w Skarżysku Kamiennej. Do rodzinnego Kurzelowa wrócił w 1943 r. i pracował w kuźni. Podczas jednej z łapanek w 1944 r. został pojmany przez Niemców i wysłany koleją do pracy w kopalni węgla. Wydostał się z pociągu i dołączył do oddziału partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych - por. Władysława Kołacińskiego ps. „Żbik”. Wyznaczony był do rozbrajania nieprzyjaznych formacji zbrojnych i osłony wymarszu „Brygady Świętokrzyskiej”. Brał udział w działaniach operacyjnych w składzie obsługi RKM-u. W styczniu 1945 r. Armia Czerwona okrążyła oddział „Żbika” i odcięła od reszty Brygady. Decyzją dowództwa grupa uległa rozwiązaniu i rozbrojeniu. Stefan Strychalski wrócił do Kurzelowa, gdzie został zatrzymany i doprowadzony do Urzędu Bezpieczeństwa. Po przesłuchaniu został warunkowo zwolniony do domu, ale nie mógł opuścić rodzinnej miejscowości. Wkrótce skierowano go do 1 pułku zapasowego w Warszawie, stamtąd do Łowicza, a następnie do Portu Lotniczego Poznań-Ławica. Osiadł wówczas w gminie Dopiewo, gdzie w 1946 r. wstąpił w związek małżeński. Od 74 lat Stefan Strychalski mieszkał, z rodziną w Palędziu przy ul. Leśnej. Do rezerwy został przeniesiony w 1949 r. Pracował w Zakładach H. Cegielskiego w Poznaniu (1947-1969); był uczestnikiem wydarzeń Poznańskiego Czerwca w 1956 r.

 

 

 

 

 

strychalski1

Dziękuję Panu Jackowi Strychalskiemu za informację o naszym rodaku.

Informację zaczerpnięte z gazety „Czas Dopiewa”, zdjęcia z prywatnego archiwum.

100-lecie Bitwy Warszawskiej w Kurzelowie

rocznica

Grupa mieszkańców Kurzelowa 15 sierpnia 2020 roku, uczciła setną rocznicę zwycięstwa Wojska Polskiego nad Armią Czerwoną w Bitwie Warszawskiej, zwanej "Cudem nad Wisłą".

Spotkanie odbyło się przy kamieniu upamiętniającym kurzelowite, rotmistrza Józefa Wcisłowicza.

 

/Za zdjęcia dziekuję Panu Ryszardowi Woźnickiemu/

 

GALERIA ZDJĘĆ Z TEGO WYDARZENIA

Kontakt

Email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 kurzelow.pl

social