Reklama

styloveM

 

Reklama

meble

 

Osób na stronie

Odwiedza nas 18 gości oraz 0 użytkowników.

Data i imieniny

Dzisiaj jest: 2 Marzec 2024    |    Imieniny obchodzą: Halszka, Helena, Radosław

Kurzelów w obiektywie

„Stancje” W. Grzegorzewskiej na spotkaniu DKK

dkkluty2020

Dnia 19.02.2020r. odbyło się kolejne spotkanie członków DKK. Cztery uczestniczki rozmawiały o książce W. Grzegorzewskiej pt. „ Stancje”.

„Stancje” rozpoczynają się w momencie, gdy dwudziestoletnia Wiola przyjeżdża do Częstochowy na studia. Kiedy dowiaduje się, że nie przyznano jej miejsca w akademiku rozpoczyna wędrówkę po mieście w poszukiwaniu lokum. Próby znalezienia miejsca zamieszkania stwarzają różne sytuacje, czasami przedziwne, nie zawsze bezpieczne. Na drodze bohaterki stają przypadkowi ludzie, którzy mają większy wpływ na jej życie niż ona sama by tego chciała. Bo nie jest łatwo dziewczynie z prowincji, bez znajomych, bez pieniędzy dać sobie radę, tym bardziej, że na pomoc najbliższych nie ma co liczyć a i czas też nie jest sprzyjający- początek lat 90-tych, chaos przemian społecznych i gospodarczych. Razem z Wiolą czytelnik odwiedza kolejne stancje: hotel robotniczy, żeński klasztor i wynajmowane klitki. 

W „Stancjach” przez pryzmat doświadczenia autorki przebija uniwersalna opowieść o szukaniu własnego miejsca na ziemi, próbie wyzwolenia, wchodzeniu w dorosłość oraz mozolnym odkrywaniu siebie, swojej seksualności i tożsamości.

Książkę uważamy za powieść dobrą, choć niedopracowaną. Brakuje dodatkowych treści, które zapewniłyby narracji płynność oraz wzbogaciłyby perypetie bohaterki. Brakowało nam wyrazistej kreacji Wioli. Pewien niedosyt pozostaje, ale przeczytać warto.

C:UsersBibliotekarzPicturessta.jpgC:UsersBibliotekarzPicturesnarodowy.jpgC:UsersBibliotekarzPicturesdkk 2.jpgC:UsersBibliotekarzPicturesins 1.jpg 

Kontakt

Email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 kurzelow.pl

social