Dnia 30.04.2019r. w Filii Biblioteki Publicznej w Kurzelowie odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. W dyskusji wzięły udział 4 klubowiczki. Tym razem omawiałyśmy książki pt: „ Nie mówcie, że nie mamy nikogo” Madeleine Thien oraz „Dygot” Jakuba Małeckiego.
„Nie mówcie, że nie mamy nikogo” to powieść o przeżywaniu i rozumieniu historii dwudziestowiecznych Chin, masakry na Tiananmen, rewolucji kulturalnej i tego, co ją poprzedzało, polityki Mao Zedonga, wydarzeń po jego śmierci w 1976r., a także codziennego życia w okresie rewolucji. Wszystko to poznajemy przez pryzmat historii trojga przyjaciół: Zhuli, Wróbla i Kaia. To ich losom przyglądamy się przez kolejne lata. W ich rozmowach, zmaganiach i poszukiwaniach własnego miejsca odbijają się dramatyczne wydarzenia. Wszyscy troje są muzykami i nie pozostaje to bez wpływu na tematy rozmów i perspektywę jaką przyjmują w postrzeganiu rzeczywistości.
Jest to wzruszająca oraz emocjonująca powieść, napisana ciekawym stylem i pięknym językiem, która porusza na s do głębi i zmusza do refleksji. Opowiada dzieje prawdziwej miłości, ujawnia gorycz zmarnowanego talentu i niewykorzystanych szans. To również doskonała podróż w przeszłość, opowieść o zwykłych ludziach rzuconych w wir historii, traktat o miłości do bliźnich i sztuki i o poświęceniu.
„Dygot” to saga rodzinna, której akcja dzieje się na wielkopolskiej wsi i w Poznaniu od lat 30 XX wieku aż do 2004r. Straszliwe przekleństwo i cygańska przepowiednia- świat bohaterów zanurzony jest w realizmie magicznym. Cała historia przedstawia walkę z własnym życiem, które staje się próbą oszukania rzeczywistości. Emilia i Wiktor tworzą niezwykła parę. Oboje są dotknięci klątwą, oboje cierpią z powodu swojego wyglądu. Wiktor jest szykanowany i doświadcza nienawiści od dzieciństwa. Emilia z kolei cierpi w duchu, ponieważ nigdy nie pogodziła się do końca ze swoim okaleczonym ciałem. Oboje nie są pewni swoich uczuć i miotają się między tym co rzeczywiste, a tym co w marzeniach.
Książka ta jest niesamowita – mroczna, tajemnicza i zaskakująca. Nie należy ona do powieści łatwych, ale czyta się ją z zainteresowaniem. To historia, która dzieje się na przestrzeni kilku pokoleń. Widać jak zmieniają się czasy i wartości. To także pokazanie inności, która dawniej, zwłaszcza na prowincjach, była wytykana palcami, przeklinana, uznawana za wcielenie zła. Wywołuje ona emocje, wstrząsa, stawia pytania oraz ukazuje kruchość życia.
Email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
kurzelow.pl