Reklama

styloveM

 

Reklama

meble

 

Osób na stronie

Odwiedza nas 18 gości oraz 0 użytkowników.

Data i imieniny

Dzisiaj jest: 29 Marzec 2024    |    Imieniny obchodzą: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Kurzelów w obiektywie

Tydzień zakazanych książek.

C:UsersBibliotekarzPicturesksiaz_zakaz.jpg

W dniach 25.09-1.10 rozpoczyna się tegoroczny „Tydzień Książek Zakazanych”. Biblioteka Publiczna w Kurzelowie zaprasza do obejrzenia wystawy składającej się z książek, które bywały lub nadal są zakazywane z powodu cenzury politycznej, obyczajowej, religijnej.

Zapraszamy do przypomnienia sobie literatury, która bywała lub nadal bywa zakazywana, wycofywana z bibliotek lub jest/była uważana za kontrowersyjną.

 

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week)  wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni-jako z uosobienia ich wolności.

Chcemy aby Tydzień Zakazanych Książek, był akcją nie tylko uświadamiającą ale żeby był okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcił do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej.

Cenzura pod różnymi postaciami towarzyszy nam od bardzo dawna i podlegały jej różne przejawy ludzkiej kreatywności, w tym przede wszystkim książki. Chyba każdy z nas słyszał o „Indeksie ksiąg zakazanych”, którego ostanie wydanie zostało opublikowane zaledwie w 1948 roku, czy też o tzw. wydawnictwach „drugiego obiegu” w Polsce Ludowej. Książki są i były zakazywane i wpisywane na różnego rodzaju indeksy m.in. z powodów obyczajowych, politycznych, religijnych. Na stosach płonęły nie tylko one same, ale nieraz towarzyszyli im ich twórcy, wydawcy lub czytelnicy. Można było zostać ukaranym nie tylko za napisanie „nieodpowiedniej” książki, ale też za jej przeczytanie czy posiadanie. Niestety, nie można powiedzieć, by czasy cenzury na dobre przeszły do historii – współcześnie nadal zakazuje się wydawania i czytania niektórych utworów. Przykładem mogą być chociażby „Szatańskie wersety” Salmana Rushdiego, a także „Czerwony Kapturek”, którego zakazano w szkołach w Kalifornii z powodu butelki wina, którą dziewczynka niosła w koszyczku dla babci. Cenzurze podlega także prasa oraz Internet, gdzie poszczególne kraje ograniczają swoim obywatelom dostęp do niektórych treści oraz karzą więzieniem za „złe” wpisy na portalach społecznościowych, blogach i forach dyskusyjnych. Przykładem jest tu szokujący dla opinii publicznej przypadek znanego blogera z Arabii Saudyjskiej, Raifa Badawiego, skazanego za krytyczny wpis o islamie na dziesięć lat więzienia oraz tysiąc batów.

 

Kontakt

Email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 kurzelow.pl

social